Przejdź do treści

Q&A

Ogrzewanie generuje ⅔ kosztów utrzymania budynku. Aby je zminimalizować, warto postawić na alternatywne źródła energii.
Jednym ze sposobów na obniżenie rachunków pochodzących z ogrzewania powierzchni mieszkalnej, jest instalacja pompy ciepła.


Co to jest pompa ciepła?


Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie grzewcze, które zasila budynek mieszkalny w energię cieplną. Maszyna grzewcza tego typu służy też do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła jest alternatywą dla ogrzewania gazowego, elektrycznego czy olejowego.
To ekologiczne i tanie rozwiązanie, stosowane w wielu gospodarstwach domowych. Pompy ciepła mogą działać bezawaryjnie nawet przez 25 (i więcej!) lat. Warto pamiętać, aby przed montażem pompy grzewczej zadbać o uszczelnienie budynku. Da to gwarancję maksymalnego wykorzystania energii. W obecnych czasach nie jest już konieczne, aby techniki grzewcze i chłodzące opierać na paliwach kopalnych. Powietrzna pompa ciepła może dostarczać efektywnych rozwiązań grzewczych i chłodzących dla domu, szczególnie w cieplejszym klimacie. Co ważne, powietrzne pompy ciepła nie są zależne od odnawialnych źródeł energii, a tym samym przyczyniają się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, co nie byłoby możliwe w przypadku tradycyjnych technologii. Jest to jednak możliwe, ponieważ powietrzna pompa ciepła przenosi ciepło, a nie przekształca go z paliwa, jak systemy ogrzewania spalinowego. Powietrzne pompy ciepła są również cenowo przystępne, a ponieważ źródłem energii jest powietrze, taka technologia wydaje się mieć więcej zalet niż wad. Powietrzne pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne wśród gospodarstw domowych, jak również w sektorze przemysłowym. Powietrzne pompy ciepła to systemy, które korzystają z odnawialnych źródeł energii i przyczynia się do obniżenia emisji dwutlenku węgla, dzięki wykorzystaniu ogólnie dostępnego źródła, jakim jest powietrze. Taka pompa pochłania ciepło z zewnątrz i konwertuje je na ciepło dla domu. Takie ciepło może być następnie wykorzystane do ogrzewania na przykład systemów podłogowych, kaloryferów czy w celu dostarczenie ciepłej wody. Powietrzna pompa ciepła pochłania ciepło z powietrza zewnętrznego, tak jak dzieje się to w przypadku lodówki, która pozbywa się ciepła z wnętrza. Pompy ciepła powietrze są uważane za bardziej skuteczne w cieplejszym klimacie, ale to nie znaczy, że nie są one opłacalne w chłodniejszych strefach klimatycznych. Ciepło z powietrza może zostać wykorzystane, nawet gdy temperatura zewnętrzna spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza. Niektórzy twierdzą, że pompy mogą mieć zły wpływ na środowisko, ponieważ wymagają energii elektrycznej w celu uruchomienia. Jednak trzeba podkreślić, że ciepło z powietrza nieustannie się odnawia w naturalny sposób, co sprawia, że pompy są przyjazne dla środowiska. Inwestowanie w powietrzne pompy ciepła powietrze jest zdecydowanie korzystne.
Pompy ciepła mają wiele zalet, wśród których możemy wymienić:
W przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów olejowych i gazowych powietrzna pompa ciepła może dostarczać ciepło w niższych temperaturach przez znacznie dłuższy okres. Ponadto, można również zauważyć, że grzejniki ogrzewane z pompą ciepła nie nagrzewają się tak mocno, jak w przypadku korzystania z gazu lub kotła olejowego.

Co to jest Rekuperator?


Rekuperator jest urządzeniem stosowanym w systemach wentylacyjnych, pozwala na wymianę powietrza w budynku i odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego (zanieczyszczonego). Dzięki temu urządzeniu można oddychać świeżym powietrzem bez otwierania okien i niepotrzebnych strat energii. Co to jest rekuperacja? Rekuperacja to rodzaj wentylacji mechanicznej, który pozwala odzyskiwać część ciepła z ogrzanego powietrza. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna działa na zasadzie grawitacji, przez co powietrze jest zasysane z pomieszczenia przez ciąg wytwarzany w kominie. Pomimo że takie rozwiązanie jest popularne, to ma ono wiele wad. Do najważniejszej należy wychładzanie pomieszczeń, co wiąże się z wyższymi kosztami ogrzewania w zimie. Kolejną wadą jest brak wyprowadzania wilgoci z pomieszczeń, przez co we wnętrzach jest duszno. Natomiast w rozwiązaniu, które stanowi rekuperacja, ruch powietrza jest wytwarzany przez urządzenie nazywane rekuperatorem. Ten element wentylacji kontroluje
• Powietrzne pompy ciepła to klucz do obniżenia rachunków i opłat za konwencjonalne ogrzewanie elektryczne;
• Systemy te kwalifikują się do programów dofinansowań, dzięki czemu można obniżyć początkowe koszty inwestycji. Możesz dowiedzieć się więcej na temat programów dofinansowań na naszej stronie;
• Powietrzne pompy ciepła to źródło energii, które przyczynia się do obniżania emisji dwutlenku węgla;
• Nie wymagają umowy z dostawcami, posiadacz pompy ciepła jest całkowicie niezależny od innych źródeł energii;
• Zapewniają gospodarstwu ciepłą wodę i ogrzewanie;
• Są łatwe w konserwacji – powietrzne pompy ciepła nazywane są również „zamontuj i zapomnij”;
• Przy wymianie instalacji ogrzewania z energii elektrycznej lub węgla, mamy gwarancję, że inwestycja w powietrzną pompę ciepła zwróci się o wiele szybciej. ruch nawiewanego i wyprowadzanego z pomieszczeń powietrza. Z nagrzanego powietrza, w którym znajdują się zanieczyszczenia oraz dwutlenek węgla, ciepło jest częściowo odzyskiwane i wykorzystywane do ponownego ogrzewania pomieszczenia. Jednocześnie napływa do niego świeży strumień z zewnątrz. Takie obieg pozwala utrzymać wysoką jakość powietrza w pomieszczeniach i jednocześnie redukuje utratę ciepła, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania. Ponadto powietrze zostaje oczyszczone z alergenów oraz kurzu, dzięki czemu nie ma potrzeby wietrzenia pomieszczeń. To duża zaleta w okresie zimowym, w którym często panuje duże stężenie smogu, a otwieranie okien grozi przedostaniem się zanieczyszczeń do wewnątrz. Dlatego rekuperacja doskonale rozwiązuje ten problem oraz może zostać zamontowana w budynku wyposażonym w klimatyzację.
jak działa rekuperator?
Zasada działania rekuperatora jest dość prosta. Urządzenie posiada 4 wbudowane króćce, które służą do podłączenia kanałów wentylacyjnych. Takie rozwiązanie zapewnia płynny przepływ powietrza i optymalną wydajność instalacji. Do urządzenia są podłączone 4 kanały:
1.Czerpnia – to kanał, przez który do rekuperatora doprowadzane jest świeże powietrze z zewnątrz pomieszczenia
2.Wyrzutnia – to kanał, przez który następuje odprowadzenie powietrza na zewnątrz budynku z rekuperatora
3.Nawiew do pomieszczeń – przez ten kanał nagrzane i oczyszczone powietrze jest wprowadzane z rekuperatora do wewnątrz pomieszczenia
4.Wyciąg z pomieszczeń – przez ten kanał ,,zużyte” powietrze z wysoką zawartością dwutlenku węgla i niskim stężeniem tlenu jest odprowadzane z pomieszczeń do rekuperatora. Dobry piec na pellet jest inwestycją długoterminową, która może się zwrócić w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Przed zakupem takiego kotła należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak: właściwa moc grzewcza, sprawność spalania, wyposażenie kotła Kotły na pellet coraz częściej wypierają konwencjonalne węglowe źródła ciepła, zarówno w istniejących, jak i w projektowanych kotłowniach na paliwa stałe. Paliwo opałowe, jakim jest pellet, jest zdecydowanie korzystniejszym materiałem niż tradycyjny węgiel czy drzewo. Tego typu kotły wyróżniają się prostotą i wygodną obsługą, dysponując podajnikiem, który zapewnia automatyczne dozowanie paliwa, oraz pozwalają na łatwiejsze utrzymanie czystości – załadunkowi paliwa nie towarzyszy brudzący czarny pył. W dodatku pellet jest biomasą, czyli odnawialnym źródłem energii, który wpisuje się w wymagania przepisów anty smogowych.


Czym jest pellet?


Pellet to paliwo, które w ostatnich latach zyskało na popularności – jego zwolennicy wśród zalet wymieniają czystość, wygodę i brak popiołu. Tworzy się go z odpadów drzewnych, takich jak wióry, trociny oraz zrębki – skutkiem czego powstaje materiał opałowy w postaci granulatu o wysokiej kaloryczności. Mieszanina takich składników sprawia, że w stosunkowo niewielkiej objętości znajduje się sporo substancji, z których w wyniku spalenia uwalnia się ciepło. W trakcie jego produkcji nie używa się sztucznych dodatków, których spalanie może przyczyniać się do zanieczyszczenia atmosfery. Kaloryczność pelletu wysokiej jakości może sięgać nawet do 18 MJ/kg – to niewiele mniej od węgla typu groszek, którego rynkowa wartość opałowa utrzymuje się na poziomie 24 MJ/kg. Oprócz dobrych parametrów energetycznych ważną zaletą pelletu są ich właściwości użytkowe. Są łatwopalne, do zainicjowania ich zapłonu wystarczy grzałka elektryczna. Mają formę granulatu średnicy 6-8 mm i długości do 40 cm, są łatwe do transportu i przechowywania, stąd pakowane są w worki po 10 lub 20 kg. Świadectwem ich jakości są certyfikaty, np. DIN plus, EN PLUS A1 – potwierdzają one jakość produkowanego pelletu, wysoką kaloryczność i niską zawartość popiołu. Zalety kotłów na pellet Obecne na rynku kotły na pellet to urządzenia spełniające wymagania energetyczno-emisyjne klasy 5, a także europejskie wymagania efektywności energetycznej sygnowane certyfikatem Eco Design. Kotły tego typu posiadają wbudowany podajnik paliwa, pozwalający na kilkudniową bezobsługową pracę kotła. Jego pojemność może sięgać od 200 do nawet 400 dm3. Niektórzy producenci oferują niezależne zbiorniki na pellet pozwalające na przechowanie większych ilości pelletu – pojemność takich zbiorników wynosi od 500 do nawet 1300 dm3.